İstanbul

Türkiye’nin 81 ilinden biri olan İstanbul, ülkemizin gerek eğitim, gerek sosyo-kültürel, gerekse ekonomi alanında en kalabalık şehridir. Nitekim İstanbul ülkemizin kuzeybatısında Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca Haliç’i kapsayacak şekilde inşa edilmiştir. Kıtalararası bir şehir olmakla birlikte, Avrupa da yer alan bölümüne İstanbul Avrupa Yakası ya da Rumeli yakası adı verilmektedir. Asya da yer alan bölümüne ise İstanbul Anadolu Yakası ya da Asya Yakası adı verilmektedir. İstanbul Türkiye’nin dört bir yanından gelen göçmenlere ev sahipliği yapmaktadır. Pahalı bir şehir olduğu için, bu şehirde yaşamanın maddi açıdan zor olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ulaşım konusunda kendini oldukça iyi geliştirdiğinden, en azından burada yaşayan insanların daha az ulaşım masrafı döktüğünü belirtebilirim. Şimdi sizlere İstanbul’a geldiğiniz zaman nereleri gezebileceğinizden ve nereleri mutlaka görmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

İstanbul’a Geldiğinizde Gezmeniz Gereken En Güzel Yerler

Bir dünya başkenti olan İstanbul, Dünya üzerinde iki kıtayı birleştiren tek şehir olma özelliğine sahiptir. Dünya’nın en büyük imparatorluğuna ev sahipliği yapan bu şehirde nereleri gezebileceğinizi merak ediyor musunuz? Hadi gelin birlikte öğrenelim.

Altı Minareli Camii Sultanahmet!

İstanbul’un Altı Minareli Camii olarak bilinen Sultanahmet Camii, İznik çinilerinden aldığı mavi ve turkuaz renkler aracılığıyla, yabancı turistler tarafından Blue Mosque olarak adlandırılmıştır. Bu tarihi camii sizleri geçmişe götürecek.

Ayasofya Camii Müzesi

Ayasofya Camii İstanbul’un hatta Türkiye’nin simgelerinden biri haline gelmiştir. Nitekim Ayasofya2nın geçmişi Bizans günlerine yani Constantin’e dayanıyor. İstanbul fethedildikten sonra ilk Cuma namazı Ayasofya Camii’nde kılınmıştır. Bugün yerli ve yabancı turistler tarafından müze olarak ziyaret edilmektedir.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan sarnıcı İstanbul da sarayların yer aldığı bölgelerin su ihtiyacını karşılamak üzere yapılmıştır. Nitekim içerisinde yer alan sütunlar ve Medusa başları ile ünlü olmuştur. Yerebatan Sarnıcı su, sütunların konumu, ışıklar ve görselliğiyle insanları kendine hayran bırakacak büyüye sahiptir.

Tarihiyle Kız Kulesi

Kız kulesi, İstanbul’un tam anlamıyla Dünya’ya açılan imgelerinden biri haline gelmiştir. Kız kulesine çıktığınız zaman o eşsiz İstanbul manzarasını izleyebilirsiniz. Kız kulesinin hakkında pek çok efsane ve rivayet bulunmaktadır. Kız kulesi Bar, Cafe ve Restaurant olarak ziyaret edilebilir.

Galata Kulesi

Galata kulesi, İstanbul sülietine baktığınız zaman ilk olarak göze çarpan simgelerden biridir. Nitekim tarihi yarımadayı ve İstanbul Boğazını gören muhteşem bir manzarası vardır. Tarihte, Cenevizliler, Bizans ve Osmanlı tarihine de tanıklık etmiştir. Bugün cafe, Restaurant ve bar olarak kullanılmakla birlikte müze olarak da müşterilerin ziyaretine açılmıştır.

Topkapı Sarayı

Topkapı sarayı, 700 senelik Osmanlı imparatorluğunun pek çok sırının ve geçmişinin izlerini taşımaktadır. Topkapı Sarayı uzun seneler boyunca devletin merkezi olarak kullanılmıştır. Nitekim Sarayburnundan İstanbul’un tümüne neredeyse hâkim konumundadır. Topkapı sarayı, tarihte Padişahların, Şehzadelerin ve Sultanların yaşadığı yerdir. Aynı zamanda hazine gibi özel alanlara da ev sahipliği yapmıştır. Topkapı sarayı bugün Osmanlı İmparatorluğunun değerli geçmişini taşımakla birlikte İslamiyet’in kutsal emanetlerinin de sergilendiği büyük bir müzedir.

Mısır Çarşısı

Mısır çarşısı Eminönü’nde yer almaktadır. Mısır çarşısı özellikle şifalı otların ve baharatların satıldığı bir alandır. Yine Mısır çarşısında çeşitli organik gıdaları da bulabilirsiniz. Burası her sene binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Dolmabahçe Sarayı ve Yedi Kule Zindanları

Dolmabahçe sarayı, Anadolu coğrafyasının en önemli iki devletinin geçmişine tanıklık etmiştir. Osmanlı hükümdarlarına ev sahipliği yapan bu değerli tarihi yapıt, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e de ev sahipliği yapmıştır. Büyük önder zaman zaman burada konaklamış, toplantılar yapmış ve son nefesini Dolmabahçe sarayında vermiştir. Bu değerli tarihi yapıt Beşiktaş’ta yer almaktadır.