KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşümün en önemli noktası kamusal bir çalışma olmasıdır. Şehirlerdeki konut ve yapıların projeler kapsamında, belli bir sistemli planlamayla, olası depremlere karşı, toprak zeminlerin ve bu zeminlerin üzerindeki yapıların risk değerlerinin belirlenmesiyle birlikte, olası depremlerde yıkılması durumunda, çevresindeki diğer yapılara da zarar vermesi gibi olasılıkların da düşünülerek, riskli toprak zemin ve yapıların kullanım dışı olmaları sağlanarak, bu yapıların yerlerine, bulunduğu toprak zeminin yapısına uygun yapıların yapılmasını sağlamak ve de bununla birlikte, olası deprem ve benzeri felaketlerde yaşanılabilecek can ve mal kayıplarının en az seviyede tutmak için yapılan, en önemli kamusal çalışmalardandır.

Depreme yönelik olarak 2012 senesinde, dönemin Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten hükümeti tarafından hazırlanan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile birlikte Kentsel Dönüşüm kavramı hayatımıza girmiştir. Her geçen gün kentsel dönüşümün önemi de artmaya devam etmektedir.Yukarıda belirttiğimiz kanun içerisinde iki terim ortaya çıkmıştır. Birinci terim Riskli Yapı, ikinci terim ise Riskli Alan kavramlarıdır.

Toplumumuzun geneli tarafından, riskli yapıların, olası depremlere dayanıklı hale getirilme süreci ve bu süreçte yapılan çalışmaları Kentsel Dönüşüm diye telaffuz etmesi sonucunda 6306 sayılı kanun veya açıklaması kullanılarak değil de, kentsel dönüşüm kanunu olarak bilinmektedir.

Olası depremlere dayanıksız, ömrünü tamamlamış binaların, depremler yaşandığında ciddi oranda can ve mal kayıplarına yol açtığını en iyi bilen ülkeler arasında gelmekteyiz. Ülkemizin birçok bölgesinde ve şehrinde deprem fayları mevcuttur ve depremin olması da engellenememektedir. Dünya’da birçok ülkede bizdekinden daha fazla sayıda hatta daha da tehlikeli deprem fayları mevcuttur. Yüksek rakamlı depremler yaşanmıştır ve belli zamanlarda yaşanmaya devam edilmektedir. Ama bazı ülkelerde yüksek dereceli depremlerin sonucunda can ve mal kayıpları bizim ülkemizdekilere göre çok daha düşük rakamlarda kalmaktadır. Bunun en önemli nedeni de yapıların sağlamlıklarıyla ilgilidir.

Türkiye’de de özellikle 1999 depremlerinden sonra, yaşan büyük felaketlerden bazı dersler alınmış ve ilgili sektörlerde ciddi çalışmalar yapılmıştır. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi son yıllarda çıkan Kentsel Dönüşüm kanunu ile birlikte de bu çalışmalar ciddiyetini arttırarak, önlemler alınarak ve de kontroller sağlanarak, her geçen gün daha sağlam ve sağlıklı yapılar oluşmaya başlamışlardır.

Kentsel dönüşümle ilgili olarak hem sektörde hizmet veren firmalar eskisine oranla daha ciddi çalışmalar yaparlarken, artık arsa, mal sahipleri ya da konut sahipleri de eski zamanlara oranla daha bilinçli olarak konuya bakmaktadırlar. Televizyonlardan, radyolardan ve de özellikle internetten kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili kanun ve kurallardan her an her konuyu öğrenebilen insanlar daha bilinçli şekilde düşünüp, hareket ederek hem kendileri, hem aileleri, yaşadıkları veya kendilerine ait olan yapıları ve de gelecekleri için faydalı bilgiler edinip, ona göre kararlar almaktadırlar.

Kentsel dönüşümle birlikte birçok kentte, bulunduğu bölge ve toprağa göre daha uygun, daha sağlam yapılar yapılmaktadır. Yapıların sağlamlığıyla birlikte kaliteleri de artmaktadır. Bu sayede hem insanlar daha güvenli konutlarda , ofislerde, dükkanlarda hayatlarını sürdürmektedirler hem de ülkemizin gerçeklerinden olan, olası depremlere karşı daha hazırlık olmuş olacaklardır. Hem vatandaşların hem ilgili firmaların hem de yetkili kişilerin kentsel dönüşümle ilgili tüm çalışmalarda titiz davranıp, hareket etmeleri gerekmektedir. Ne kadar insan konuyla ilgili ne kadar çok doğru bilgiye sahip olursa, o kadar iyi çalışma yapma şansı artacaktır.

Çeboğlu İnşaat olarak biz de bulunduğumuz bölgelerde kentsel dönüşüm kanunuyla birlikte inşaat çalışmaları yapmaktayız. Genel anlamda inşaatlar yaptığımız İstanbul’un Kartal İlçesi’ndeki farklı mahallelerde, deprem öncesinde yapılmış olan bina veya konut sahipleriyle görüşmeler yaparak, kentsel dönüşüm projesi ile ilgili bilgiler paylaşarak, arsalarında kanuna uygun olarak, yasal olarak neler yapılabileceğine dair toplantılar yapmaktayız. Yaptığımız toplantılara baktığımızda her geçen gün kentsel dönüşümle alakalı insanların bilgilerinin ve meraklarının arttığını görmekteyiz. Aslına bakarsanız insanların konuyla alakalı bilgi ve ilgilerinin artması hem sektör için hem de insanların geleceği için olumlu bir gelişmedir. Sektöre yeni giren bazı firmalar konuyla alakalı dürüst paylaşımlar yapmasa da orta ve uzun vadede sektör içinde dürüst olan, kaliteye ve samimiyete önem veren, sağlıklı çalışmalar yapan firmalar kalıcı olacaktır diye düşünmekteyiz.

40 seneden fazladır inşaat sektöründe faaliyetlerimiz olmuştu, 2014 senesinde de Kartal Orhantepe Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kanununa uygun olarak bir projeye başladık ve 2015 yılında projemizi daire sahiplerine teslim ettik. Sonrasında Kartal konut projeleri planlamamıza göre çalışmalar yapmaya devam ettik.

2016 senesinin ilk yarısında ise yine Kartal’da Çavuşoğlu Mahallesi’nde 2 ayrı Kartal kentsel dönüşüm projesi  için, mal sahipleriyle anlaşma sağladık. Noterde yapılan sözleşme sonrasında, kanuna uygun şekilde çalışmalarımız devam etmektedir. İki projemizle ilgili bilgileri sitemizden sürekli olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da proje güncellemelerini yapacağız, çalışmalarımızı takip etmenizi tavsiye ederiz…

İstanbul kentsel dönüşüm projelerimizin çalışmalarına devam etmekteyiz. Çavuşoğlu Mahallesindeki yeni projelerimizle ilgilere bakmak için tıklayınız. Geçmiş yıllarda tamamlamış olduğumuz projelerimizden bazılarını görmek için tıklayınız. Her türlü görüş, öneri ve sorularınız için info@ceboglu.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.