İNŞAAT

Ülkemizin en önemli ve en büyük sektörlerinden biri olan inşaat ile ilgili bazı bilgileri derlediğimiz bir yazı ele almak istedik ve farklı bir pencereden inşaat kelimesine ve sektörüne bakış yapmak istedik, umarız beğenirsiniz…

İnşaat aslında bir montaj işlemi olarak sayılabilir. Bir yapının veya yapı çevresinin ve altyapısının proje oluşturulması ve bunun montajı işlemi olarak adlandırılabilir.

Herhangi bir bölge veya yerdeki yapı, bina, havaalanı, baraj ve bunlara benzer yapı çevrelerinin oluşturulma aşamasaının bütünü olarakta tanımlayabiliriz inşaat kelimesini.

Her bina yapımı inşaat olarak tanımlanmayabilir. Bina, yapı inşaatının sadece alt sınıflarından biri olarak düşünülmelidir. İnşaatın içinde bunun gibi birçok alt sınıf mevcuttur. Aslına bakarsanız inşaat, çok sayıda işin aynı anda ve beraberce yürütüldüğü bir süreçtir. Birçok işle birlikte birçok insanın da birlikte yürüteceği süreçlerin toplamından oluşmaktadır. Mesela inşaatın denetlenme mekanizması dediğimizde tasarım mühendisleri, projenin mimarı veya mimarları, peyzaj mimarı, iç mimar veya iç mimarlar ve inşaat mühendislerini sayabiliriz. Bu kişiler ve yaptıkları işler de proje yöneticisi tarafından yönetilir. Bu sistem doğru şekilde yönetildiğinde inşaatla ilgili konular daha kısa sürede ve de daha sağlıklı şekilde tamamlanır. Bu saydığımız meslekler ve bu meslekleri icra eden kişiler, inşaatlar için büyük önem taşımaktadırlar.

Özellikle 199p yılındaki depremlerden sonra ülkemizde inşaat sektörü başta olmak üzere birçok alanda yeni kanun ve kurallar ortaya çıkmıştır. Yaşanan büyük felaketler neticesinde yapılaşmanın daha iyi şartlarda oluşturulması için bazı adımlar atılmıştır ve bunlar her geçen gün tüm inşaat firmalarına uygulanarak devam etmiştir, devam etmektedir.

Son yıllara baktığımızda özellikle büyükşehirlerde ve de başta İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Yasası ile birlikte inşaat yapımı daha da artmış ve hızlanmıştır. Bununla birlikte inşaat firması sayısı da doğru orantılı olarak artmaktadır. Bazı firmalar çoklu sayıda konut, ofis ve dükkan projeleriyle, ülke çapında marka olmayı başarmışlardır. Yerel inşaat firmaları da deprem sonrası yönetmeliklere uyarak, bulundukları ve daha önce iş ve isim yaptıkları semt ve bölgelerde çoğunlukla kat karşılığı işler alarak, yerinde dönüşümle, kentsel dönüşüm yasasıyla işler yapmışlardır ve yapılmaya da devam edilmektedir.

Biz de Çeboğlu İnşaat olarak 40 seneyi aşkın zamandır İstanbul Anadolu Yakası’nda farklı ilçelerde yaptığımız inşaatlarda oluşturduğumuz tecrübemizle ve aile şirketi olan firmamızın başındaki Fatih Mehmet Çeboğlu’nun İnşaat Mühendisi sıfatıyla sahip olduğu bilgiyle ve de bugüne kadar yapmış olduğumuz işlerden dolayı, ilişkilerimizden dolayı sağladığımız güvenden dolayı, uzun yıllardır hem yaşayıp hem de iş yaptığımız Kartal İlçesi’nde inşaat projeleri üretmeye devam etmekteyiz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi deprem sonrasında Kartal’ın farklı mahallelerinde konut inşaatları yapıp, teslim ettik. Bu çalışmaların bazılarını kendi firma bünyemizde yaparken, bazılarını da ailemizden olan Hamza Tozkoparan ve inşaat şirketleri Tozkoparan İnşaat ile ortak olarak yaptık.

Kartal konut projeleri çalışmalarımızdan bir örnek vermemiz gerekirse, 2015 senesinde Orhantepe Mahallesi’nde tamamlamış olduğumuz 6 daireden oluşan Pamuk Kaya Apartmanı ile Kentsel dönüşüm projelerine de başlamış bulunmaktayız. 2016 senesine girdiğimizde ise Kartal Çavuşoğlu Mahallesi’nde 2 projeye imza atmış bulunmaktayız. İnşaat projelerimizden ilki Kültür Caddesi, diğeri ise yine yakınlarındaki Martı Sokak No:9’da bulunmaktadır. Bu adreslerde bulunan binaların, kentsel dönüşüm yasasıyla, yerinde dönüşümle yenilenme çalışmalarını yapmak için, mülk sahipleriyle firmamız arasında, noter huzurunda sözleşmeler imzalanmıştır ve Kartal Belediyesi ve kentsel dönüşümle ilgili gereken tüm işlemler ve başvurular yapılmaya devam etmektedir. İki projenin de 2018 yılında bitmesi planlanmaktadır. Toplamda 28 daireden oluşan iki proje Çavuşoğlu Mahallesi’ne hem yenilik getirirken hem de semt kültürüne uygun modern yapılar olarak inşaa edilecektir.

Tekrar inşaat sektörüne döndüğümüzde gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün daha modern yapılar yapıldığını kolayca görebilmekteyiz. İnşaat sektörünün içine bakıldığında ürün ve malzemeler olarak kalem kalem bakıldığında inanılmaz derecede bir sayı ortaya çıkacaktır. Bir de bu ürün ve malzemelerin oluşturduğu sektörlere ve bu sektörlerdeki markalara, bu markaların toptancılarına, toptancılarının malzemeleri satışı yaptıkları bayileri düşündüğünüzde, inşaat sektörünün bir ülkenin en temel iş sektörlerinden biri olduğunu net görebiliriz. Hem firma sayısı hem ürün sayısı hem de bu sektörün herhangi bir tarafında çalışan veya satış yapan tüm insanları düşündüğümüzde hem istihdam olarak hem de ekonomik olarak hangi rakamlara ulaşabileceğimizi tahmin etmek imkansız gibi. Ama bu rakamların çok büyük sayıda olacağı kesin…

İstanbul inşaat firmaları arasında her geçen gün daha iyiyi hedefleyen firmamız Çeboğlu İnşaat, ülke ekonomisinde büyük olan ve her geçen büyüyen bir sektör olan inşaat sektöründe geçmişten edindiği tecrübeyi, bilgi ve birikimi, insanların bize verdikleri güveni kaybetmeden, daha fazla güvenmelerini sağlayarak, herkesin gözüne güzel gelen, daha da önemlisi iyi ve kaliteli marka ve ürünlerle inşaatlar yaparak, sağlam yapılar oluşturmaya devam ederek, yenilikçi olarak ve de son teknolojiyi kullanarak, döneme ayak uydurarak ama geçmişimizden de kopmayarak inşaat projeleri üretmeye devam etmeye çalışmaktadır. İnşaat sektöründe, özellikle Kartal ve çevresinde, her zaman daha iyi yerlere gelmek ve sektörün güvenilip, tercih edilen markalarından biri haline gelmek için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

İnşaat sektörüyle ilgili yazılarımız sürekli olarak devam edecektir. Yakın zamanda inşaat firmaları ve yapılan yeni çalışmalarla ilgili bilgilerle ve yapı sektörünün bir parçasını oluşturan dekorasyon ve mimari yazılarla da size bilgi ve öneriler sunmayı planlamaktayız.